تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات و وسایل خانه هوشمند به دو بخش سخت افزار و نرم افزار دسته بندی می شوند. خانه هوشمند به معنای استفاده از تجهیزات الکترومکانیکی به منظور افزایش قابلیت های یک منزل، کاهش مصرف انرژی و حذف خطاهای انسانی میباشد. وسایل هوشمند سازی ساختمان در بخش سخت افزار شامل پردازنده مرکزی، رله ها، سنسور ها، پنل دیواری، کلید های لمسی و…است. تجهیزات هوشمند سازی در نرم افزار نیز شامل برنامه هایی جهت اتوماسیون، نمایش آنلاین و کنترل تجهیزات یک خانه هوشمند می باشد. در بخش های بعد به بررسی انواع تجهیزات خانه هوشمند می پردازیم.

پردازنده مرکزی خانه هوشمند

عموما هسته مرکزی وسایل هوشمند سازی ساختمان می باشد و از میکروکنترلر و یا میکروپروسسور برای اینکار به همراه تجهیزات دیگر استفاده می شود. پردازنده مرکزی یک خانه هوشمند وظیفه برقراری ارتباط میان تمامی اجزاء و اجرای برنامه های از پیش تعیین شده را بر عهده دارد. پردازنده ها با توجه به توانایی پردازش اطلاعات و قابلیت ارتباط با اجزای مختلف هوشمندسازی ساختمان در دسته بندی های متفاوتی قرار میگیرند

سنسورهای هوشمند سازی ساختمان

یکی دیگر از وسایل هوشمند سازی ساختمان سنسور ها هستند که از تجهیزات هوشمندی می باشند که اطلاعات را از محیط اطراف جمع آوری کرده و در اختیار پردازنده مرکزی قرار می دهند. با توجه به نوع قابلیت مورد انتظار از سیستم هوشمند منزل سنسور های مختلفی قابل انتخاب هستند. سنسور حرکتی، نشت آب، دما، ارسال امواج مادون قرمز، ارسال امواج رادیویی و… نمونه ای از وسایل پرکاربرد در هوشمند سازی ساختمان می باشند.

پنل دیواری:

پنل های دیواری به شکل های مختلفی در تجهیزات هوشمند سازی ساختمان وجود دارند بسیاری از آنها قابلیت اتصال به تجهیزات مختلف را نداشته و فقط خطوط روشنایی و سرمایشی و گرمایشی شما را کنترل می کنند. ولی پنل های هوشمند میرای قابلیت های بسیار زیادی را ارائه می دهند که در این بخش در مورد آن توضیح خواهیم داد:

صفحه اول

صفحه ای است که در آن می توان از عکس و یا آیکون برای نمایش محیط های مختلف استفاده نمود در این صفحه به دو شکل تقسیم بندی انجام می شود. برای محیط های کوچک تقسیم بندی به شکل تجهیزات مورد استفاده در یک خانه هوشمند و در محیط های بزرگ بخش بندی به شکل محیط های گوناگون یک ساختمان هوشمند. از این صفحه می توانید به کلیه تجهیزات برقی منزلتان چه با سیم و چه بی سیم دسترسی داشته باشید. اطلاعات مفید و کاربردی از آن استخراج کنید و اتوماسیون منزل هوشمند شما از این بخش قابل اجرا میباشد.

صفحه اصلی

در این صفحه پر کاربرد ترین وسایل هوشمند سازی ساختمان قرار داده می شوند که برای کنترل و نمایش تجهیزات مختلف نیاز به حرکت بین صفحات مختلف نباشد. روشنایی های پر مصرف، سناریو های پر کاربرد، سنسور های منزل، پرده های برقی همه و همه در این بخش قابل تعریف میباشد. استفاده از عکس های واقعی منزل و یا آیکون ها طبق سلیقه ی خود مشتری در این بخش امکان پذیر است.

 صفحه سرمایش و گرمایش

در این صفحه اتوماسیون سیستم های سرمایشی و گرمایشی به شکل انتخاب دمای مورد نظر شما در یک اسلایدر و یا روشن و خاموش نمودن آنها قابل انجام میباشد.

 صفحه سناریوها

هر شخصی در منزل خود همواره از یک روشنایی خاصی برای تماشای تلویزیون از دمای خاصی برای حضور خود در منزل و به همین شکل از سناریو های متفاوتی برای حضور مهمانان استفاده می کند در این بخش می توان سناریو های مورد نظر مصرف کننده را تعریف کرده و کلیه وسایل یک خانه هوشمند را کنترل و اتومات نمود.

صفحه سرگرمی

در این صفحه که به صفحه اطلاعات هوشمند معروف است، اخبار روز، تقویم، مناسبت ها، وضعیت جوی و…. نمایش داده می شود.

صفحه آب و هوا

از دیگر از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان اطلاعات نرم افزاری است و یکی از اطلاعات مفید و کاربردی اطلاعات وضعیت هوا می باشد، میزان بارندگی، دما، رطوبت، فشار هوا، سرعت باد، آلودگی هوا و… همه ی اینها از جمله اطلاعات کاربردی است که شخص با آنها سرو کار دارد.

صفحه سیستم امنیتی

در این بخش می توان سیستم امنیتی هوشمند را فعال و غیر فعال نموده و بسیاری از تجهیزات خانه هوشمند را کنترل کرد.

نرم افزار تلفن همراه:

همانطور که بیان شد نرم افزار بخش جدایی ناپذیر وسایل هوشمند سازی ساختمان است.کنترل از راه دور و نزدیک کلیه تجهیزات هوشمند سازی ساختمان، اطلاع همیشگی از وضعیت منزل و…. همه ی این موارد از نیاز های روزمره هر انسان میباشد.

شیر های برقی:

شیر های برقی برای کنترل آب و گاز در منزل هوشمند استفاده می شوند. حتما برای همه پیش آمده است که بیرون از منزل خود هستند و نیاز دارند اجاق گاز خود را خاموش کنند و یا ابتدای سفر به یاد می آورند که گاز و آب خود را نبسته اند این تجهیزات هوشمند سازی ساختمان نیز از جمله وسایل هوشمند کاربردی می باشند.

دستیار صوتی فارسی

جدیدترین تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان می باشد و از کاربردی ترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان است. با کمک این تکنولوژی می توانید با خانه خودتان به صورت فارسی صحبت کنید و دستورات خود را به شکل صوتی به منزل هوشمند خود انتقال دهید.

سیستم صوتی خانه هوشمند

یکی از جذابترین تجهیزات خانه هوشمند، سیستم صوتی آن است! اسپیکر های سقفی متصل به آمپلی فایر که توانایی پخش موسیقی مورد نظر شما را از طریق فلش مموری رم ، بلوتوث و یا از طریق اینترنت دارا می باشد. سیستم صوتی برای کاربرد های مختلف در یک منزل هوشمند استفاده می شود. که برند میرای آن را به مشتریان خود ارائه می دهد. همچنین بسیاری از تلویزیون ها نیز امروزه مجهز به بلوتوث و وای فای می باشند لذا می توان صدای تلویزیون را نیز از اسپیکر های قدرتمند سقفی پخش کرد و سینمای خانگی مدرن بدین شکل راه اندازی می شود. قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه نیز از ویژگی های منحصر به فرد این سیستم می باشد.

  • در نهایت لازم به ذکر است که تجهیزات خانه هوشمند محدود به ذهن انسان نمی باشند و هر وسیله ای را می توان با روشهای متفاوت به سیستم هوشمند ساختمان متصل نموده و از مزایای اینترنت اشیاء در آنها استفاده کرد.