چرا من خانه ام را هوشمند کنم؟

احتمالا اولین سوالی که پس از شنیدن هوشمند سازی ساختمان یا اتوماسیون ساختمان به ذهن خیلی از افراد خطور می کند، این است که هوشمندسازی چیست؟ و چرا من باید خانه خود را هوشمند کنم؟

 

 

ساختمان هوشمند چیست

ساختمان هوشمند ساختمانی است که علاوه بر ایجاد محیطی امن و راحت برای ساکنین خود، با استفاده از فناوری امکان استفاده کارآمد و اقتصادی از منابع را نیز فراهم می‌کند و از همه مهم تر، ‌ارزش افزوده ای را هم به ساختمان اضافه می کند .ساختمان های هوشمند از طیف گسترده ای از فناوری و تکنولوژی ها استفاده می کنند و به گونه ای طراحی یا مقاوم سازی میشوند که امکان ادغام پیشرفت های تکنولوژیکی در آینده برای آن ها امکان پذیر باشد. در ساختمان هوشمند بسیاری از عوامل که به صورت جداگانه عمل می کنند و ارتباطی با یکدیگر ندارند از جمله (سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع) HVAC، دوربین های مدار بسته،‌ سیستم اطفاء حریق،‌ سیستم های امنیتی(دزدگیر) و روشنایی ها ، ‌شبکه های PC و … قابلیت عملکرد همزمان را پیدا می کنند .                        در واقع به اتصال سیستم های نام برده جهت افزایش هم افزایی آن ها برای کاربران و ساختمان ها هوشمند می‌گویند.

خانه هوشمند ، خانه یا ساختمان مدرنی است که همه اجزا و لوازم برقی آن به وسیله یک سیستم مرکزی یکپارچه شده و به خوبی با هم کار می کنند. در خانه هوشمند شما به راحتی می توانید همه چیزِ خانه را از هرکجایی که هستید به راحتی کنترل کنید. می توانید برای بخش های مختلف خانه برنامه های از پیش تعیین شده داشته باشید یا در زمان هایی که در خانه نیستید. بر بخش های مختلف خانه نظارت داشته باشید.

چگونه یک ساختمان معمولی می تواند به یک ساختمان هوشمند تبدیل شود؟

همانطور که می دانید، یک ساختمان معمولی از سیم کشی سنتی جهت برق کشی ساختمان استفاده می کند. اما در ساختمان هوشمند، سیم کشی به صورت هوشمند و تحت یک پروتکل باز و استاندارد صورت می‌گیرد. از مزایای این نوع برق کشی، می توان به ارزش افزوده به ساختمان و قابلیت ارتقا در آینده با پیشرفت پروتکل ها و تجهیزات استفاده شده بدون پرداخت هزینه های غیر منطقی اشاره کرد. شرکت هوشمند سازی ساختمان میرای اسمارت طراح، مجری و متخصص در ارائه راهکارهای بسیار کارآمد و کاربردی جهت پیاده سازی سیستم های هوشمند در زمینه هوشمند سازی و اتوماسیون ساختمان است. یکی از بهترین راهکارهای این شرکت، استفاده از پروتکل استاندارد و بین المللی BACNET میباشد که در حال حاضر اکثر کمپانی های معتبر در سراسر کشور محصولات تحت این پروتکل جهانی را تولید و پشتیبانی می کنند.